Specjaliści

Jakie choroby leczy hematolog?

Hematologia to dość wąska specjalizacja, zajmująca się chorobami krwi i układu krwiotwórczego. Lekarz hematolog diagnozuje i leczy zarówno nieskomplikowane schorzenia, jak np. anemia spowodowana niedoborem żelaza, jak i poważne choroby krwi, z nowotworami włącznie. Poza standardową morfologią z rozmazem i badaniami biochemicznymi, zleca on również specjalistyczne badania krwi i narządów krwiotwórczych – biopsję szpiku kostnego i węzłów chłonnych, cytometrię przepływową czy badania genetyczne.

Hematolog zajmuje się diagnozowaniem chorób krwi, a następnie dobiera terapię lub kieruje pacjenta do innego specjalisty, w celu wyeliminowania przyczyn dolegliwości – często bowiem się zdarza, że nieprawidłowe wyniki badania morfologicznego krwi nie są chorobą, ale objawem niedomagań zupełnie innego narządu. W gestii hematologa leżą następujące choroby:

  • Choroby związane z dysproporcjami w obrazie krwi (anemia, skaza krwotoczna, trombofilia, czerwienica, leukopenia)
  • Choroby na podłożu genetycznym (hemofilia, talasemia)
  • Choroby nowotworowe krwi i szpiku (białaczki, chłoniaki, szpiczak mnogi, mielofibroza)
  • Zaburzenia funkcjonowania szpiku kostnego

Niektóre z tych dolegliwości mają charakter przewlekły i chorzy trafiają pod stałą opiekę specjalisty- hematologa.

Kiedy należy zgłosić się do hematologa?

Do hematologa najczęściej kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Wskazaniami mogą być:

  • Znaczące zmiany w obrazie krwi
  • Genetyczna skłonność do niektórych chorób krwi
  • Inne niepokojące objawy (zaburzenia krzepliwości, bladość, skłonność do krwawień i siniaków, zmiany w obrębie jamy ustnej itp.)

Jak wygląda wizyta u hematologa?

Na wizytę u hematologa można umówić się po otrzymaniu skierowania od lekarza POZ. Lekarz przeprowadza wywiad, zapoznaje się też z wynikami badań i całą dokumentacją medyczną. Może także skierować pacjenta na dalsze badania, również takie, które można wykonać tylko w szpitalu, na oddziale hematologicznym. W oparciu o otrzymane wyniki podejmuje decyzje dotyczące dalszego leczenia.

Jak poradzić sobie z problemami ze snem?

Previous article

Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply