Specjaliści

Jak przebiega wizyta u pediatry?

Pediatria jest jedną z podstawowych dziedzin medycyny i zajmuję się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób wieku dziecięcego. Swym zakresem obejmuje pacjentów, począwszy od narodzenia, aż do osiągnięcia pełnoletności. Tak duże spektrum wieku, szczególnie w okresie życia człowieka, kiedy zmiany zachodzące w ciele są najszybsze, sprawia, że pediatria jest jedną z najtrudniejszych i najbardziej wymagających specjalności medycznych.

Czym zajmuje się pediatria?

Działania pediatrów można podzielić na kilka podstawowych działów:

  • Diagnostyka i leczenie pacjentów pediatrycznych (do 18 roku życia).
  • Profilaktyka chorób wieku dziecięcego – kwalifikacja do szczepień.
  • Kontrola prawidłowo rozwoju psychofizycznego dziecka – tak zwane bilanse.

Jakie choroby leczy pediatra?

Spektrum chorób leczonych przez pediatrów w dużej części uwarunkowane jest wiekiem pacjentów. Poszczególne grupy wiekowe charakteryzują się swoimi najczęstszymi jednostkami chorobowymi.

  • Noworodki i pierwsze lata życia (okres przedszkolny) – wirusowe zakażenia układu pokarmowego, wirusowe zapalenia górnych dróg oddechowych.
  • Dzieci w okresie wczesnoszkolnym i szkolnym – choroby zakaźne wieku dziecięcego (odra, świnka, ospa wietrzna, różyczka), bakteryjne zapalenia górnych dróg oddechowych.
  • Nastolatki – wirusowe i bakteryjne zapalenia dróg oddechowych.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u pediatry?

W związku z tym, że organizm dziecka jest strukturą bardzo delikatną i wrażliwą, każde niepokojące nas objawy winny być konsultowane z lekarzem pediatrą. Nie powinniśmy bagatelizować nawet subtelnych zmian zachowania dziecka czy stanów podgorączkowych.

Wizyta u pediatry odbywa się zawsze w obecności rodzica lub innego prawnego opiekuna dziecka. Lekarz wizytę rozpoczyna od zebrania wywiadu – z rodzicem lub z dzieckiem gdy jest starsze. Kolejnym krokiem jest wnikliwe badanie fizykalne pacjenta – badania za pomocą rąk, opukiwanie i osłuchiwanie. Jeżeli jest taka potrzeba, w dalszej kolejności lekarz zleca dodatkowe badania, zaleca leki i planuje kolejne wizyty.

Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna?

Previous article

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy.

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply