Specjaliści

Czym zajmuje się chirurgia onkologiczna?

Chirurg onkolog zajmuje się radykalnym leczeniem chorób nowotworowych. Specjalista ten ściśle współpracuje z onkologiem, którego zadaniem jest przeprowadzenie diagnostyki i późniejsze leczenie pacjenta. Te dwie specjalizacje pozwalają na zapewnienie pacjentowi onkologicznemu kompleksowej opieki i najlepiej dobranego leczenia.

Choroba nowotworowa jest ciężką, śmiertelnie niebezpieczną chorobą. Aktualnie, jedyną pewną metodą jej wyleczenia jest leczenie chirurgiczne. Aby było ono skuteczne, musi być dokonane w ramach tak zwanych czystych marginesów – mówiąc prościej, guz musi być wycięty wraz z fragmentem otaczających go, wolnych od choroby tkanek. Co warte jeszcze raz podkreślenia, żadna inna forma leczenie nie charakteryzują się tak wysoką skutecznością.

Jakie choroby leczy chirurg onkologiczny?

Chirurg onkologiczny może leczyć praktycznie każdą chorobę nowotworową pod warunkiem spełnienia kilku warunków.

  • Guz jest pierwotnie operacyjny – przykładowo dla raka drobnokomórkowe płuca formą preferowaną leczenie nie jest leczenie chirurgiczne.
  • Guz jest dostatecznie mały – możliwe jest jego wycięcie z marginesami.
  • Pacjent nie ma zbyt wielu obciążeń ogólnoustrojowych – mówiąc prościej, jego organizm jest w stanie wytrzymać operację.

Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u chirurga onkologicznego?

Leczenie przez chirurga onkologiczne jest elementem leczenia onkologicznego. Specjaliści ci nie prowadzą prywatnych praktyk i działają jedynie w szpitalach w ramach odpowiednich oddziałów, dysponujących odpowiednim zapleczem. Jeśli zaś chodzi o samo rozpoznanie choroby nowotworowej, do diagnostyki winny nas skłonić:

  • Nagła, szybka utrata masy ciała.
  • Niepokojące zmiany, wyczuwalne palpacyjnie (przykładowo guzek w piersi).
  • Niewyjaśnione stany podgorączkowe.
  • Wyczuwalne, powiększone węzły chłonne.

Niestety, co przerażające, większość chorób nowotworowych wykrywana jest w końcowych stadiach, kiedy pomoc chirurga onkologiczne nie jest już możliwa.

Jak wygląda wizyta u chirurga onkologicznego?

Oprócz standardowych czynności medycznych, takich jak wywiad i badanie, planowany jest również ewentualny zabieg chirurgiczny i dalsze postępowanie po nim.

Jakie choroby leczy hematolog?

Previous article

Jak przebiega wizyta u pediatry?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply