Jeśli dostałeś od lekarza skierowanie na gastroskopię, warto zasięgnąć języka w tym temacie. Samo badanie nie należy do najprzyjemniejszych i tylko w nielicznych przypadkach bywa bolesne.
Co to za badanie?
Gastroskopia to badanie endoskopowe. Polega ono na badaniu górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą giętkiej rurki wprowadzanej przez usta i gardło. Sam proces nie jest przyjemny, jednak po podaniu niewielkiej dawki środka znieczulającego, odruch wymiotny przestaje doskwierać.
Jak się przygotować?
Samo badanie nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Na 6 – 8 godzin przed badaniem trzeba powstrzymać się od jedzenia. 4 godziny przed należy też odstawić wodę. Koniecznie trzeba powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach. Problemy z krzepliwością krwi oraz przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych niesie ze sobą duże ryzyko podczas badania. Leki na refluks i zgagę trzeba odstawić 2 tygodnie przed datą badania. Przed samym zabiegiem nie wolno palić, rzuć gumy oraz trzeba usunąć ewentualną protezę.
Jak przebiega badanie?
Pacjent kładzie się na lewym boku. W usta wkłada się specjalny ustnik, który zapobiega przegryzieniu węża. Po spryskaniu gardła lidokainą, lekarz zaczyna wprowadzać rurkę. Początkowo może pojawić się odruch wymiotny. Jednak z każdym centymetrem jest już lepiej. Najlepszym sposobem jest odprężenie, spokojny oddech i wykonywanie ruchu połykowego. Lekarz na bieżąco udziela wskazówek. Gastroskop to giętka rurka zakończona źródłem światła i szczypczykami. Jeśli zajdzie konieczność, lekarz pobierze wycinek do badania histopatologicznego. Całe badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.
Dla kogo?
Gastroskopię wykonuje się, gdy lekarz podejrzewa choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli pacjent jest już zdiagnozowany, badanie to pozwala ocenić stopień zaawansowania choroby. Dzięki temu lekarz może ustalić plan i sposób leczenia. Wycinek pobrany przy badaniu to ważny element w procesie wyleczenia pacjenta. Badanie to może również wykluczyć podejrzewaną chorobę. Wskazaniami do wykonania gastroskopii są: refluks, częste zgagi, niewyjaśnione problemy z przełykaniem, krwawienie z przełyku, uczucie pełności po posiłkach, podejrzenie celiakii, zapalenie żołądka czy obciążenie genetyczne nowotworem górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Gastroskopia należy do badań inwazyjnych, stąd zdarzają się powikłania. Zaraz po zabiegu można odczuwać delikatny ból i dyskomfort przy przełykaniu. Ma to również związek z podanym znieczuleniem. Upośledza ono bowiem na jakiś czas tę funkcję. Niezwykle rzadko zdarza się krwawienie z przewodu pokarmowego, spowodowane mechanicznym uszkodzeniem błony przez gastroskop.
Powikłania przy gastroskopii częściej zdarzają się nie podczas wykonywania samego badania, a podczas podania znieczulenia. Pacjent może bowiem okazać się na nie uczulony. Jeśli badany został znieczulony dożylnie, należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia takich samych komplikacji, jak przy narkozie. Mogą to być wymioty i nudności, zawroty głowy, ogólne osłabienie organizmu, dreszcze, świąd skóry czy ból w miejscu wkłucia.
Jeśli pacjent odczuwa strach przed badaniem i sam nie może poradzić sobie z jego przełamaniem, można kilka dni wcześniej poprosić lekarza rodzinnego o receptę na delikatne środki uspokajające. Ponadto lekarze zalecają, by unikać narkozy podczas badania, gdyż znacznie bardziej niebezpieczne jest samo znieczulenie niż gastroskopia.
Comments