Poradnik

Zlewozmywaki podwieszane w blacie z płyty wiórowej

Nie lubisz kompromisów? Nie chcesz, żeby ktoś dyktował warunki aranżacji Twoje kuchni? Chcesz wybierać produkty i materiały, z których są wykonane według własnego uznania?

Doskonale Cię rozumiem i całkowicie się z Tobą zgadzam! Zwłaszcza, gdy kwestia dotyczy zlewu podwieszanego i materiału, z którego powinien być wykonany blat, aby zarówno zlew i blat służyły nam przez długie lata.

Blat wiórowy nie taki straszny

Do niedawna panowało przekonanie, że zlewozmywaki podblatowe można montować tylko pod blatami wykonanymi z nienasiąkliwego kamienia oraz z kompozytu. Blaty wykonane z innych materiałów były wręcz demonizowane i odradzane, ze względu na możliwość ich uszkodzenia podczas częstego kontaktu z wodą i większą nasiąkliwością. Nic w tym dziwnego. Blaty puchły, wypaczały się, a efekt wizualny marniał z każdym dniem. Ostatecznie konsumenci decydowali się na zlewozmywaki nakładane na blat, z zazdrością spoglądając na szczęśliwców, którzy mogli pozwolić sobie na zlewozmywak podplatowy.

Niestety koszt montażu blatu wykonanego z granitu lub marmuru, a także z kompozytu nie należał, i w dalszym ciągu nie należy, do najtańszych rozwiązań. Polska rzeczywistość sprawia, że w większości domów częściej spotkamy blat kuchenny laminowany, niż jego droższy odpowiednik.

Na szczęście czasy się zmieniają, pojawiają się nowe technologie i zlew podwieszany nie jest już taki straszny dla blatów wiórowych. Już nie musisz iść na kompromisy i bez obaw możesz zlecić montaż zlewozmywaka podblatowego nawet w blacie wiórowym.

Zapytasz jak to jest możliwe? W końcu woda to woda, sieje spustoszenie w elementach drewnianych.

Tak, to prawda, jednak najnowsza technologia umożliwia montaż takiego zlewu w blacie laminowanym. Ważna w tym wypadku jest zarówno konstrukcja samego zlewu, jak i blatu. Zlewozmywak powinien posiadać wygięty wierzchni rant w kształcie litery L, który będzie równoległy do wierzchniej warstwy laminatu. Część pomiędzy bokiem zlewozmywaka a wspomnianym wygięciem jest wypełniana żywicą, co sprawia, że zarówno zlew, jak i woda, mają niewielką styczność z blatem. Taka technologia, i forma montażu, znacznie ogranicza oddziaływanie wody na całą konstrukcję, a my możemy się cieszyć zlewem podwieszanym mimo braku blatu kamiennego czy kompozytowego.

Zaletą takiego rozwiązania jest niższy koszt aranżacji kuchni i dobór takich materiałów do jej urządzenia, które nie tylko nie ogołocą naszego portfela, że przede wszystkim będą odpowiadały naszym zmysłom estetycznym.

Granit i kompozytu zawsze na czasie

Osoby, które mogą pozwolić sobie na zakup droższego blatu wykonanego z kamienia lub kompozytu, zachęcamy do takiego rozwiązania. Jest to rozwiązanie bardziej praktyczne, ponieważ nie mamy w ogóle problemów z osadzaniem się wody na powierzchni wokół zlewu. W przypadku blatu laminowanego jednak zaleca się większą ostrożność i jak najszybsze osuszanie powierzchni. Nie można także pozwolić sobie na wykorzystanie samego blatu jako ociekacza do naczyń, ponieważ jego żywotność diametralnie się zmniejszy. Najważniejsze, że każdy ma w tej kwestii wybór.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta cukrzycowa

Previous article

Czym zajmuje się medycyna estetyczna?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply