Wiele osób zastanawia się, czy kryptowaluty rzeczywiście tak bardzo różnią się od tradycyjnych pieniędzy. W praktyce, coraz częściej możemy wybrać, czy za daną usługę lub produkt chcemy zapłacić walutą fiducjarną, czy może bitcoinem. W praktyce, różnice są zatem niewielkie, obie waluty reprezentują pewną wartość i posiadają moc nabywczą. W teorii jednak, pieniądz tradycyjny od bitcoina różni się tak, jak dawny telegram od dzisiejszej wiadomości email.
Co to jest bitcoin?
Bitcoin powstał w 2009 roku, ale jego założenia bazowały na konceptach, które pojawiły się już pod koniec XX wieku. Był odpowiedzią na wielki kryzys na giełdzie amerykańskiej, którego skutki odbiły się na światowej gospodarce. Twórcy kryjącemu się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, przyświecał jeden cel. Stworzyć wirtualne pieniądze, które pozwolą na anonimowe oraz dyskretne płatności wszystkim ludziom na świecie. Bez nadzoru finansowego, kontroli banków oraz inwigilacji. Bez uzależnienia od polityki światowych mocarstw. W związku z tym, mówimy, że bitcoin jest zdecentralizowanym środkiem płatniczym. Szczegółowe wyjaśnienie tematu znajdziesz w artykule co to jest bitcoin.
Nowe bitcoiny powstają w procesie zwanym kopaniem. Jest to wykonywanie obliczeń matematycznych za pomocą komputerów o dużej mocy obliczeniowej. Zajmują się tym użytkownicy sieci. Nie ma organu zarządzającego. Każdy może kupić specjalny komputer i dołączyć. W chwili obecnej powstaje 6,5 bitcoina co 10 minut. Co 4 lata ta liczba ulega zmniejszeniu o połowę. Dzięki temu jednostka nie traci szybko siły nabywczej. Docelowo ma powstać 21 milionów BTC. Mamy już ponad 18 milionów więc proces wydobywania zbliża się ku końcowi.
Czym jest pieniądz tradycyjny?
W czasach prehistorycznych dominował handel barterowy, czyli wymiana pewnych dób na inne. W czasach starożytnych zaczęły pojawiać się pierwsze pieniądze, w formie monet wykonanych z cennego kruszcu. W IX wieku, Chińczycy wprowadzili do obiegu pierwsze banknoty. W Polsce na ten wynalazek trzeba było czekać aż do końca wieku XVIII. Obecnie monety, pieniądze papierowe i cyfry na kontach nie mają żadnego pokrycia w złocie czy innych surowcach. W dobie XXI wieku idziemy o krok dalej – mamy także pieniądze cyfrowe na internetowych kontach bankowych, które z kolei symbolizują wartość tradycyjnych środków znajdujących się w obiegu.
Wbrew powszechnej opinii obecny pieniądz fiducjarny nie ma żadnej wartości ponieważ nie ma pokrycia w złocie, ani w niczym innym na czym mogłaby zostać oparta siła nabywcza. Kursy walut tradycyjnych są regulowane. Za ich emisję odpowiada bank centralny oraz banki komercyjne. Pieniądze tradycyjne są produkowane na olbrzymią skalę. Proces ten powoduje spadek wartości jednostek powstałych wcześniej zwany inflacją.
Comments