Weganizm staje się coraz bardziej popularny z każdym rokiem. Weganizm to sposób żywienia, który eliminuje z codziennego jadłospisu produkty pochodzenia zwierzęcego. Jest to dieta, która z odpowiednią suplementacją może być stosowana zarówno u młodych, jak i starszych osób.

Ludzie decydują się aby przejść na weganizm z różnych przyczyn. Część z nich dba o zdrowie, część o środowisko i klimat, a jeszcze inna grupa ludzi decyduje się na nią ze względów etycznych.

Weganizm z całą pewnością jest niewyobrażalnie korzystny biorąc pod uwagę postępujący kryzys klimatyczny i rosnące temperatury na Ziemi. I to właśnie przemysł mięsny i mleczarski jest za to odpowiedzialny w dużej mierze. Produkcji mięsa i nabiału towarzyszy wydzielanie ogromnej ilości gazów cieplarnianych (głównie dwutlenek węgla), a ich zwiększające się stężenie w atmosferze odpowiada za stopniowe podwyższenie temperatury na kuli ziemskiej.

Ograniczenie produktów odzwierzęcych może tez mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Jak nie od dziś wiadomo, dzisiejszy nabiał czy mięso kupione w supermarkecie nie należy do najzdrowszych produktów spożywczych, a wszystko to ze względu na substancje jak antybiotyki, którymi są napakowane. Coraz większa grupa ludzi ma również problemy z nietolerancją laktozy i złym samopoczuciem po zjedzeniu produktu zawierającego laktozę- może to być kolejny argument przemawiający za wyeliminowaniem ich z codziennego jadłospisu. Wraz z eliminacją z diety mięsa, jajek czy nabiału znacznie częściej sięgamy po owoce i warzywa, które powinny być podstawą naszego żywienia.

Część ludzi z kolei nie wyobraża sobie spożywania produktów odzwierzęcych ze względów etycznych. Zdają oni sobie sprawę w jakich warunkach zwierzęta są trzymane i następnie zabijane. Miliony zwierząt umiera każdego tygodnia tylko po to, aby mogły znaleźć się one później na naszych talerzach. W przemyśle mleczarskim krowy są sztucznie zapładniane, a ich dzieci zabierane od razu po porodzie, aby można było następnie otrzymać mleko, jogurty, sery czy masło.

Warto przemyśleć czy cierpienie zwierząt to na pewno to co chcemy wspierać w życiu. Nasze codzienne wybory decydują co stanie się z tymi, którzy niestety głosu nie mają.

Nie musi być to skok na głęboką wodę i całkowita eliminacja z dnia na dzień. Nawet małe kroki do choć częściowego wyeliminowania produktów odzwierzęcych mogą mieć wielkie znaczenie.

Dodaj komentarz