Dieta i sylwetka

Magnez i jego rola w zdrowej diecie

Magnez jest jednym z tych minerałów, bez których zdrowa dieta nie może się obejść. Dlaczego nasz organizm ta bardzo potrzebuje magnezu? Jakie produkty spożywcze mogą się okazać jego najlepszym źródłem?

Magnez jest bardzo ważnym minerałem, bez którego nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Wiadomo, że magnez jest ważnym składnikiem zdrowych kości i mocnych zębów, wiadomo też, iż minerał ten odgrywa bardzo ważną rolę w procesie wchłaniania wapna. Dzięki magnezowi metabolizm białek i tłuszczy może przebiegać w prawidłowy sposób, a tkanka mięśniowa oraz układ nerwowy mogą lepiej radzić sobie ze swoimi codziennymi obowiązkami. Magnez chroni jednocześnie nasz organizm przed zbyt szybkim procesem starzenia się, ma też wpływ na pracę wielu hormonów.

Czym grożą niedobory magnezu? Wiadomo, iż brak odpowiedniej ilości tego minerału w diecie wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Typowe objawy związane z brakiem magnezu to problemy związane z pracą serca oraz z układem krążenia. Nadpobudliwość, problemy związane z nerwami oraz większa podatność na stres to kolejne zaburzenia, które mogą mieć związek z brakiem odpowiedniej ilości magnezu w diecie. Niedobory magnezu są też poważnym zagrożeniem dla naszych kości oraz zębów, mogą też negatywnie wpłynąć na naturalną odporność naszego organizmu.

Co robić, by uniknąć takich problemów? Przede wszystkim w porę włączyć do swej diety te produkty spożywcze, które są bardzo dobrymi źródłami magnezu. Kukurydza, migdały i orzechy – oto cenne składniki, bez których zdrowa dieta nie może się obejść. Bardzo dobrymi źródłami magnezu są też kiełki pszenicy, kasza gryczana oraz rośliny strączkowe. By chronić się przed niedoborem magnezu, warto też w porę sięgnąć po produkty z pełnych ziaren zbóż, które w zdrowym menu odgrywają bardzo ważną rolę.

Na niedobory magnezu w szczególności narażone są te osoby, które sporo pracują umysłowo oraz te, które wykonują ciężką pracę fizyczną. Sportowcy, osoby odchudzające się oraz ci, którzy każdego dnia muszą sobie radzić ze stresem, o diecie bogatej w magnez nie mogą zapominać. W ich przypadku często cennym wsparciem stają się te suplementy diety, w których magnez pojawia się w większych ilościach.

Fakty i mity związane z kawą i herbatą

Uwielbiasz kawę i herbatę i chciałbyś dowiedzieć się o nich jeszcze więcej? Sprawdź najnowsze publikacje i ciekawostki dotyczące wypalania kawy,  wpływu herbat na nasze zdrowie i organy wewnętrzne, najdroższych kaw świata, o których jeszcze nie słyszałeś czy nieznanych metod parzenia herbaty! Odwiedź stronę swiatkawyiherbaty.com.pl, dzięki której znajdziesz się w miejscu dla prawdziwych pasjonatów tych niezwykłych smaków. Wszystko, co warto wiedzieć o kawie, herbacie i ich wpływie na zdrowie, tajnikach upraw i ciekawostkach.

Korzyści dla ciała, planety i zwierząt wynikające z diety wegańskiej

Previous article

Menopauza: jaka dieta pomoże w walce z towarzyszącymi jej dolegliwościami?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply