Zwykłe odchudzanie, polegające na racjonalnym i zdrowym żywieniu oraz aktywności fizycznej, nikogo już nie interesuje.
Wszyscy wiedzą, że jest ono efektywne, ale te efekty przynosi stosunkowo wolno, a nikt nie zamierza na nie czekać. Gotowe diety zdają się być pod tym względem znacznie lepszym rozwiązaniem.
Wystarczy jakoś je przetrwać i przemęczyć się przez tych parę tygodni, by już po miesiącu bez żadnego oporu ruszyć na plażę i odsłonić przed wszystkimi swoje nowe ciało i boską sylwetkę.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Ostatnio jednak na rynku dietetycznym coraz więcej pojawia się takich diet, które nie mają nic wspólnego z dietami typu 1000 kcal, bo są po prostu modelem żywieniowym, przeznaczonym do stosowania przez całe życie.
Tak można by opisać dietę ketogeniczną. Nie jest to jadłospis tygodniowy czy nawet miesięczny.
Główne cechy diety keto:
- Zawiera 70% tłuszczów, 20% białka i 10% węglowodanów
- Hamuje apetyt
- Wspomaga utratę masy
Aby czerpać jak najwięcej korzyści z przejścia na dietę ketogeniczną, należy ją stosować miesiącami, latami, a najlepiej do końca swoich dni.
Dieta ketogeniczna jest jedną z odmian diety tłuszczowej. W przeciwieństwie do chociażby diety low carb zakłada spożywanie niemalże samego tłuszczu.
Efektem takiego sposobu żywienia jest wzrost stężenia ketonów w organizmie, które stają się wtedy podstawowym źródłem energii, zastępując glukozę, będącą substancją powstałą w wyniku rozkładu węglowodanów.
A tłuszcz też potrafi świetnie zasilić i ciało, i umysł. Gdy organizm nie ma do dyspozycji odpowiedniej dla niego ilości węglowodanów, które dałyby mu dużo siły, zaczyna szukać pewnych alternatyw i tak właśnie natrafia na tłuszcz.
Łatwiej bowiem pozyskać mu energię z tłuszczu niżeli białka. Na diecie ketogenicznej to ten składnik odżywczy staje się podstawowym paliwem, które zasila wszystkie komórki i odżywia wszystkie tkanki.
Nie myl diet
Diety ketogenicznej w żadnym wypadku nie należy jednak mylić z dietą proteinową, co niestety często się zdarza. A w niczym nie przypomina ona diety Dukana (białkowej) czy innego podobnego do niej modelu żywieniowego.
Głównym celem tamtych diet jest na ogół utrata nadmiernej masy ciała. W przypadku diety ketogenicznej te cele mogą być naprawdę bardzo różne, bo nie każdy, kto na nią przechodzi, chce schudnąć. Niektórzy zaczynają czerpać energię z tłuszczu, by rozjaśnić swój umysł i wspomóc pracę mózgu.
Udowodniono parokrotnie, że dieta ketogeniczna może wspierać funkcje poznawcze i kognitywne. Tym samym staje się ona dobrym modelem żywieniowym dla osób pracujących na co dzień umysłowo lub dla studentów czy uczniów.
Comments