Specjaliści

Nurty we współczesnej psychoterapii

Człowiek jest istotą niezwykle złożoną. Nie powinno więc dziwić, że psycholodzy w na przestrzeni lat starają się rozszyfrować mechanizmy rządzące psychiką, a tym samym ludzkie myśli, emocje i zachowania. Ta różnorodność spojrzenia na zjawisko psychiki człowieka zrodziła wiele teorii i szkół w obrębie psychologii, a te z kolei przyczyniły się do rozwoju różnych nurtów psychoterapii. Jednak mimo zasadniczych różnic, łączy je jedno — cel, którym jest pomoc w rozwiązaniu trudności klienta. Przyjrzyjmy się zatem kilku najpopularniejszym z nich. 

Nurt psychodynamiczny

Terapia psychodynamiczna — wykształcona na gruncie psychoanalizy Freuda — zakłada, że obecne trudności jednostki mają swoje źródło w jej podświadomości. Wyparte z pamięci zdarzenia i emocje mogą mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie osoby w relacjach społecznych. Szczególną rolę odgrywają tu doświadczenia z dzieciństwa. Psychoterapeuci nurtu psychodynamicznego uważają, że uświadomienie sobie tych ukrytych poza świadomością emocji i doświadczeń może być pomocne w rozwikłaniu nurtujących klienta problemów, a także może pozytywnie wpłynąć na jego funkcjonowanie społeczne.

Nurt poznawczo-behawioralny

Terapia poznawczo-behawioralna zakłada, że sposób, w jaki myślimy i zachowujemy się, jest wyuczony. Skoro więc jednostka nauczyła się myśleć w pewien dysfunkcyjny sposób, co z kolei negatywnie wpłynęło na jej funkcjonowanie, jest w stanie oduczyć się niepożądanych wzorców i zastąpić je bardziej adaptacyjnymi — to znaczy takimi, które ułatwią wchodzenie w relacje społeczne. Psychoterapeuta pracujący w tym nurcie koncentruje się więc na teraźniejszości i na konkretnych trudnościach klienta, którego zadaniem jest realizacja wyznaczonych ćwiczeń zarówno w czasie sesji terapeutycznej, jak i poza nią. Psychoterapeuci prowadzący psychoterapię w formie terapii poznawczo-behawioralnej przyjmują klientów w wielu miejscach w Polsce, między innymi w Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.   

Psychoterapia Gestalt

Psychoterapia w ramach nurtu Gestalt należy do tzw. nurtu humanistycznego, którego głównym założeniem jest samorealizacja jako najważniejszy cel działań jednostki. Jest w dużej mierze oparta na dialogu egzystencjalnym. W czasie psychoterapii Gestalt klient poszerza swoją samoświadomość, w tym również świadomość ciała, a także uczy się rozpoznawania swoich potrzeb, uczuć i emocji. Zanurzając się w teraźniejszości, klient skupia się na uważności potrzebnej do nawiązania głębokiego kontaktu z samym sobą, który jest niezbędny do osiągnięcia samospełnienia.

Pytanie o to, która forma psychoterapii będzie odpowiednia dla konkretnej osoby, powinno zostać skierowane do doświadczonego specjalisty np. psychologa. Specjalista może udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania i zaproponować terapię w takim nurcie, który pomoże zrealizować określone cele terapeutyczne. Jeśli chcemy podjąć psychoterapię, nie bójmy się też zapytać o wykształcenie psychoterapeuty, ukończone kursy i doświadczenie zawodowe.

Dermedik – idealne miejsce na wykonanie liposukcji kawitacyjnej w Krakowie

Previous article

Co warto wiedzieć o zakładach bukmacherskich?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply