Badania

USG tarczycy – jak przebiega i jak się przygotować?

Ze względu na umiejscowienie tarczycy i stodunkowo płytkie położenie pod skórą, badanie USG potrafi doskonale zobrazować ten gruczoł oraz jest bezbolesnym, szybkim i dość łatwodostępnym elementem jego diagnostyki. Aby umożliwić bezproblemowe przeprowadzenie badania za pomocą aparatu USG, warto pamiętać o kilku kwestiach. Natomiast wiedza o przebiegu całej procedury, pomoże uporać się z ewentualnym stresem dotyczącym wizyty w gabinecie.

Co to jest tarczyca i gdzie się znajduje?

Tarczyca ma kształt motylka i znajduje się mniej więcej w miejscu, w którym szyja przechodzi w klatkę piersiową. Posiada dwa płaty, a pomiędzy nimi małą cieśnię. Jest to tzw. gruczoł tarczowy i odpowiada za wydzielanie do organizmu hormonów, które wpływają na różne funkcje całego organizmu.

Problemy z tarczycą są dość powszechne i dotykają około 20% społeczeństwa w kraju. Narząd ten, jest jednak relatywnie podatny na leczenie. Nawet w przypadku nowotworu. 9 na 10 osób z rakiem tarczycy, przy odpowiednio wczesnej diagnozie czeka całkowity powrót do zdrowia.

Przygotowanie do USG tarczycy.

W związku z niemal zerową inwazyjnością i bezpieczeństwem fal ultradźwiękowych, przygotowanie do badania USG nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur czy wcześniejszych zabiegów. Warto jednak pamiętać aby ubrać się w taki sposób, by osoba wykonująca badanie miała swobodny dostęp do szyi i dekoltu, w celu nałożenia żelu oraz przystawienia głowicy aparatury. Brak łańcuszków czy naszyjników również usprawni i przyspieszy wizytę w gabinecie. Nie trzeba będzie ściągać ich na miejscu.

Jeśli nie jest to pierwsze badanie tarczycy pacjenta, warto zabrać ze sobą wszystkie poprzednie wyniki.

Przebieg badania USG tarczycy.

Badanie USG tarczycy wykonuje się aparatem ultrasonograficznym, wyposażonym w specjalną głowicę oraz ekran przechwytujący obraz poszczególnych narządów wewnętrznych. Aby poprawić przenikanie fal ultradźwiękowych, osoba wykonująca badanie nakłada na skórę specjalny żel, który dodatkowo ułatwia poślizg przykładanej do skóry końcówki. Jest ona zaokrąglona i w przypadku USG tarczycy, lekarz przesuwa nią po szyi i dekolcie. Jedyne co czuje badany to chłód żelu oraz niezbyt silny nacisk aparatury. Badanie USG tarczycy jest więc bezbolesne i nie powoduje większego dyskomfortu. Procedura trwa od kilku do kilkunastu minut i jest zakończona wytarciem z pozostałości żelu. Nie pozostawia żadnych trwałych śladów na ciele oraz przeciwwskazań do natychmiastowego powrotu do codziennych czynności. Wyniki badania są dostępne od razu, w postaci opisu, wzbogaconego czasem o kilka zdjęć tarczycy, wydrukowanych bezpośrednio z aparatury USG.

Gdzie wykonuje się badanie i jaki jest jego koszt?

W Polsce znajduje się wiele ośrodków diagnostycznych oferujących badanie tarczycy aparatem ultrasonograficznym. W Warszawie jest to na przykład klinika REX MEDICA. Warto wybrać gabinet, który oprócz szybkiego terminu realizacji oferuje nowoczesny sprzęt i posiada długoletnie doświadczenie na rynku.

Ceny badania USG tarczycy rozpoczynają się już od 40 zł. Średni koszt wykonania badania ultrasonografem to jednak ok. 120 zł. Każda placówka posiada własny cennik, z którym warto zapoznać się podczas umawiania wizyty. USG tarczycy może zostać również pokryte ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak skutkuje to zwykle długim czasem oczekiwania na wolny termin oraz koniecznością posiadania skierowania lekarskiego.

Lśniące i zdrowe włosy, czyli wygrana walka z łysieniem

Previous article

Jak działają tabletki na porost włosów i czy są skuteczne?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply