Poradnik

Jakie leki OTC warto mieć w domu? Sprawdź listę!

Leki OTC, które można kupić bez recepty, są obecnie oferowane w różnych wariantach. Co warto mieć w domu? Oto podręczna lista!

Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się ból głowy albo problemy z układem pokarmowym. Właśnie dlatego warto mieć wtedy pod ręką skuteczne leki. Nie muszą być to leki na receptę – dobre rezultaty zapewniają leki OTC, czyli sprzedawane bez recepty. Tego typu leki stanowią podstawę domowej apteczki, ponieważ można łatwo je zakupić i zapewniają one skuteczne działanie.

Co warto wiedzieć na temat leków OTC? Jakie z nich warto zastosować w swojej domowej apteczce?

Czym są leki OTC?

Leki określane jako OTC, czyli off the counter, są rodzajami leków, które zostały dopuszczone do sprzedaży bez konieczności okazywania recepty od lekarza. Są to leki zawierające sprawdzone, dobrze przebadane składniki aktywne, które pozwalają na skuteczne zmniejszanie niekorzystnych objawów i poprawę stanu zdrowia.

Jednocześnie leki OTC nie są uznawane za niebezpieczne dla zdrowia, chociaż przed ich zastosowaniem zawsze trzeba zapoznać się z dołączoną ulotką. Wybrane z nich mają przeciwwskazania i skutki uboczne, które mogą spowodować niepożądane objawy oraz wchodzić w interakcje z innymi lekami.

Domowa apteczka – co warto w niej mieć?

W domowej apteczce sprawdzą się leki OTC, które przeznaczone są do stosowana doraźnego, czyli wtedy, gdy pojawiają się określone dolegliwości. Do najczęściej używanych leków tego typu zaliczają się:

  • Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe – zaliczają się do nich głównie leki zawierające ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Dostępne są w różnych formach, także dla dzieci.
  • Leki na przeziębienia i grypę – zawierają związki poprawiające pracę układu oddechowego, między innymi na katar, kaszel, bolące gardło. Mogą mieć formę syropów, tabletek, pastylek do ssania.
  • Leki na problemy trawienne – przeznaczone na zgagę, biegunkę, niestrawność. Dobre efekty dają także naturalne preparaty zawierające zioła, które wspomagają pracę układu pokarmowego.

Zależnie od potrzeb w apteczce mogą znaleźć się też inne leki, na przykład przeciwalergiczne, na stłuczenia, uspokajające.

Skuteczna depilacja laserowa – gdzie ją wykonać? Sprawdzamy!

Previous article

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta cukrzycowa

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply