Książki o medycynie nie są popularnym wyborem wśród osób, niewiążących swojej pracy tą dziedziną. To błąd! Nawet jeżeli nie jesteś studentem medycyny czy lekarzem, powinieneś rozważyć zdobywanie wiedzy z tego zakresu. Pomoże Ci ona w zrozumieniu swojego organizmu, jego funkcjonowania, a także dolegliwości, których możesz doświadczać. Poszerzanie horyzontów stanowi ważny element samorozwoju i sprawia, że stajemy się świadomi, ilu rzeczy jeszcze nie wiemy.

Medycyna – stale rozwijająca się nauka

Myśląc o medycynie, wyobrażamy sobie lekarza w kitlu, skupionych studentów czy laboratoria z probówkami. Prawda jest taka, że słowo „medycyna” jest bardzo pojemne, określa całość wiedzy o zdrowiu i chorobach dotykających człowieka, a także sposobach ich leczenia i zapobiegania im. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, natomiast do rozwoju medycyny nowożytnej najbardziej przyczynił Paracelsus.

Choć to pierwsze imię wszyscy dobrze znamy i jesteśmy w stanie połączyć z medycyną, o Paracelsusie zdarza się, że zapominamy. Ten pochodzący ze Szwajcarii prowadził tułacze życie wędrownego lekarza. Objechał prawie całą Europę i zdobył sławę jako „cudotwórca” i uczony. Co ciekawe, Paracelsus w czasie swoich podróży odwiedził również Polskę.

Jak widzisz, historia medycyny jest fascynująca. Jednak rozwój tej dziedziny wcale się nie zatrzymuje. Wręcz przeciwnie! Zaawansowane technologie umożliwiają przeprowadzanie skomplikowanych badań i zdobywanie wiedzy, która odmienia medycynę z dnia na dzień. Nie wystarczy więc ukończyć studiów medycznych. Lekarz musi stale się dokształcać, żeby być na bieżąco z postępami czynionymi w jego specjalizacji.

Specjalizacje medyczne

Jako że medycyna obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy, możemy je podzielić na specjalizacje. Jest ich mnóstwo, przyszli lekarze mają do wyboru około czterdziestu! Oto kilka z nich:

Chirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym. Chirurgia ogólna to kliniczna dziedzina medycyny, która ma wiele podspecjalności na przykład chirurgię dziecięcą czy plastyczną. Najmłodszy jest dział transplantologii, czyli przeszczepiania narządów. Praca chirurga wymaga ogromnej wiedzy i polega na ciągłym wybieraniu mniejszego ryzyka.

Bardzo interesującą specjalnością jest medycyna sądowa. Podejmuje ona zagadnienia dotyczące życia i śmierci w świetle prawa. Medycyna sądowa ma ścisły związek z kryminalistyką, której element stanowi. Specjaliści tej gałęzi medycyny zajmują się między innymi przeprowadzaniem sekcji zwłok, oględzinami poszkodowanych czy ekshumacjami.

Ważnym działem medycyny jest geriatria, która zajmuje się schorzeniami wieku podeszłego. Choć udowodniono, że oznaki starzenia zaczynają pojawiać się już nawet w wieku 30-40 lat, to geriatra zajmuje się pacjentami powyżej 60-65 roku życia. Medycyna geriatryczna zajmuje się nie tylko problemami, które wynikają ze zmian w organizmie związanych z procesem starzenia. Istotną kwestią jest również przyjmowanie przez pacjentów w podeszłym wieku licznych leków jednocześnie, tak zwana polipragmazja, oraz jej konsekwencje.

Książki o medycynie – gdzie się w nie zaopatrzyć?

Książki o medycynie się niezbędne dla adeptów medycyny, lekarzy (zarówno z krótkim, jak i dużym stażem), a także dla każdego, kto interesuje się tą fascynującą nauką. Jeżeli należysz, do której z tych grup i zastanawiasz się, gdzie kupić książki o medycynie, to koniecznie doczytaj nasz artykuł.

Istnieje wiele księgarń naukowych, w których ofercie znajdziesz książki o medycynie. Wybierz taką, która uaktualnia swoje zasoby i poszerza o nowe publikacje. Medycyna dynamicznie się rozwija, dlatego, jeżeli interesuje Cię jakiś temat, sięgaj po jak najnowsze wydania. Znajdziesz w nich wiedzę zgodną z aktualnymi badaniami.

Śledź też promocje, księgarnie często oferują atrakcyjne zniżki, dzięki którym nabędziesz interesującą Cię pozycję w przystępnej cenie. Niezależnie, jakie książki o medycynie Cię interesują, jesteśmy pewni, że naukowe księgarnie dostarczą Ci je.

Dodaj komentarz