Poradnik

Jak marihuana pachnie? Terpeny powiedzą Ci wszystko

Jedni twierdzą, że zapach marihuany jest niezwykle kojący, inni nazywają go drażniącym. Nie każdy wie jednak, że w zależności od odmiany roślina ta może pachnieć inaczej. Odpowiadają za terpeny, czyli związki chemiczne składające się z pierwiastków węgla i wodoru.

Jak pachnie marihuana? Nie tylko ziołowo

Większość osób próbujących nazwać zapach marihuany twierdzi, że jest on ziołowy. Nie można temu zaprzeczyć, ale nut zapachowych w tej roślinie jest o wiele więcej. Niektóre odmiany pachną także cytrusowo, inne korzennie, a jeszcze inne łączą obie te nuty. W niektórych czuć nawet charakterystyczny słodkawy zapach. Innymi słowy, nie da się powiedzieć, jak marihuana pachnie ogółem. Jedyna prawidłowa odpowiedź brzmi: to zależy, od odmiany.

Część odmian marihuany pachnie intensywnie, inne wydzielają delikatny zapach. O tych najmniej “cuchnących” (jeśli zaliczasz się do osób nielubiących zapachu marihuany) przeczytasz w zestawieniu Holenderskiego Skuna.

Co odpowiada za zapach marihuany?

Za charakterystyczny zapach konopi odpowiadają zawarte w niej terpeny, czyli węglowodory. Są to związki chemiczne składające się z węgla i wodoru. Co ciekawe, nie są typowe jedynie dla marihuany. Występują naturalnie w setkach roślin i to właśnie im zawdzięczamy wyjątkowy zapach cynamonu czy rozmarynu.

W konopiach odkryto do tej pory ponad 100 różnych terpenów. Jednak czym one właściwie są? Dlaczego znajdują się w roślinie?

Działanie terpenów

Poza tym, że terpeny odpowiadają za zapach konopi, pełnią też bardzo ważną rolę. Chronią roślinę przed szkodnikami. Jest to rodzaj naturalnego mechanizmu obronnego, który został wykształcony w celach adaptacyjnych. Innymi słowy, dzięki terpenom wydzielającym silny zapach rośliny są bardziej odporne na ataki owadów. W konsekwencji lepiej rosną i adaptują się w niesprzyjających warunkach.

Rodzaje terpenów w marihuanie

Jak wspomnieliśmy, w konopi znajduje się co najmniej 100 różnych terpenów. Nie ma sensu wymieniać ich wszystkich, ale z pewnością warto wspomnieć o tych najpopularniejszych. Są to: linalol, miracen, pinen, limonem i kariofilen. Pierwszy odpowiada za kwiatowy zapach, drugi za ziemisty, trzeci za sosnowy, czwarty za cytrusowy, a ostatni za korzenny. W każdej odmianie znajduje się inna kompozycja terpenów, a prawdziwi koneserzy są w stanie rozpoznać odmianę właśnie po zapachu.

Warto też dodać, że terpeny odpowiadają nie tylko za zapach konopi. Udowodniono, że każdy ma jakieś właściwe sobie cechy. I tak limonen przynosi odprężenie i poprawia nastrój, a kariofilen ma podobne działanie do kannabinoidów, które wchodzą w rekację z układem endokannabinoidowym. Przypuszcza się też, że duża część terpenów zawartych w konopi ma działanie przeciwnowotworowe.

Jak zrobić idealny makijaż latem? Sprawdź nasz poradnik

Previous article

Profesjonalne pranie kanapy

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply