Uroda

Co to są fibroblasty?

Fibroblasty są komórkami skóry właściwej i odpowiadają za produkcję kolagenu oraz kwasu hialuronowego i elastyny. To właśnie one decydują o elastyczności naszej naturalnej bariery ochronnej i jej wytrzymałości. Niestety wraz z wiekiem i postępującym procesem starzenia się skóry, fibroblasty stają się coraz to mniej aktywne, co skutkuje zmniejszoną jej jędrnością i mniejszym nawilżeniem. Co jeszcze warto wiedzieć o fibroblastach?

Czym są fibroblasty?

Fibroblasty to komórki skóry właściwej, odpowiedzialne za syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Włókna kolagenu i elastyny tworzą swoiste rusztowanie dla skóry. Natomiast kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie w skórze wody i zapewnienie jej optymalnego poziomu nawilżenia. Fibroblasty należą do grupy najliczniejszych komórek w tkance łącznej oraz struktur odpowiadających za elastyczność i wytrzymałość naskórka.

Podział i budowa fibroblastów

Fibroblasty pochodzą z mezodermy, czyli środkowej warstwy komórek. Jest to podstawowy element budowy skóry właściwej, która umiejscowiona jest tuż pod naskórkiem. Komórka fibroblastu posiada okrągłe lub owalne jądro komórkowe, które ma zwykle wyraźnie zaznaczone jąderko. Aktywne fibroblasty mają szorstkie retikulum komórkowe, natomiast te, które już nie są aktywne, nazywane także fibrocytami, są wrzecionowate i wyraźnie mniejsze. Retikulum w ich przypadku jest zredukowane. Fibrocyty to komórki tkanki łącznej występujące jako zredukowana forma fibroblastów o mniejszej sprawności metabolicznej. Fibrocyty i fibroblasty mają również zdolność ruchu, a więc nie tkwią cały czas w jednym miejscu.

Funkcje i właściwości fibroblastów

Wśród najważniejszych funkcji fibroblastów wymienia się między innymi:

  • czynny udział w procesie tworzenia substancji międzykomórkowej oraz innych włókien,
  • wydzielanie enzymów stremolizyny i kolagenazy,
  • syntezę proteoglikanów skóry podstawowej,
  • uczestniczenie w syntezie elastyny, kwasu hialuronowego i kolagenu.

Fibroblasty odnawiają się w procesie podziału, a więc w sposób podobny do bakterii. W momencie, gdy wyczerpią limit podziałów ich proces odnowy się zatrzymuje, a co za tym idzie – zaczynają się starzeć. Komórki te tak samo, jak inne, wraz z upływem czasu zaczynają tracić wszystkie swoje właściwości.

Stają się mniej aktywne, a to z kolei przekłada się na osłabienie odnowy komórek, wydzielania kwasu hialuronowego, a włókna kolagenowe tracą swoją elastyczność. W efekcie zaistniałych zmian tkanka staje się gęstsza i z czasem wiotczeje, a kondycja skóry ulega widocznemu pogorszeniu. Traci ona swoją elastyczność i jędrność, a także optymalny poziom nawilżenia. Osłabieniu ulega również proces odnowy komórkowej, zanikają funkcje replikacyjne i metaboliczne. Aby jak najdłużej fibroblasty zachowywały swoją kondycję i właściwości, należy stale pobudzać komórki do syntezy kolagenu, kwasu hialuronowego i elastyny. Bardzo ważna okazuje się w tym przypadku zrównoważona dieta, która bogata jest w składniki odżywcze, minerały i witaminy.

Obuwie profilaktyczne – zadbaj o siebie na przyszłość!

Previous article

Jak chronić skórę przed starzeniem?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply