Poradnik

Drewniane żaluzje – coś więcej niż tylko komfort

Drewniane żaluzje coraz częściej spotykają się z uznaniem osób ceniących sobie naturalne piękno, a także niepowtarzalny wystrój wnętrza. Bowiem naturalny materiał ociepla i uszlachetnia wnętrze, dlatego warto po niego sięgać nie tylko w kwestii wyboru mebli czy podłogi. Aczkolwiek to czy drewniane żaluzje będą pasowały do naszego wnętrza, zależy wyłącznie od wybarwienia drewna i wyboru elementów składających się na mechanizm sterujący.

Żaluzje to najlepszy sposób na dekorację okna, który umożliwia regulację ilości wpadającego do naszego pomieszczenia światła. Zwłaszcza teraz, gdy modny minimalizm wyklucza stosowanie ciężkich dekoracji okiennych, warto rozważyć zastosowanie tych niezwykle subtelnych osłon, które pasują do pomieszczeń w każdym stylu. 

Drewniane żaluzje wydobędą charakter każdego wnętrza

Drewniane żaluzje szczególnie polecane są do wnętrz urządzonych w stylach minimalistycznym i nowoczesnym. Jednak dzięki możliwości doboru odpowiedniego odcienia (wybarwienia drewna), struktury lameli i ich szerokości, śmiało możemy zastosować je w zupełnie dowolnych aranżacjach. Np. w stylu skandynawskim będą królowały żaluzje w odcieniach chłodnych bieli i beżów, w minimalizmie – biele i szarości, głęboka czerń, a nawet antracyt.

Styl klasyczny kocha odcienie beżu i brązu, a w przypadku najbardziej wymagającego – glammour, możemy zdecydować się na czerń lub klasyczną biel. Jednak oprócz doboru koloru czy faktury drewna, warto skupić się na detalach, które w istocie dopełnią pożądany efekt. Sznurek do regulacji, drabinka, pokrętła czy końcówki sznurka to elementy, które możemy wyeksponować poprzez dobór kontrastujących kolorów, lub wręcz przeciwnie, wtopić w okienną całość. 

Zalety drewnianych żaluzji

Za wyborem drewnianych żaluzji zdecydowanie przemawia fakt, że są wykonane z naturalnego surowca, który w pierwotnej postaci funkcjonował już w naturze. Dzięki temu możemy mieć pewność, że nasze żaluzje będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Dodatkowo drewniane żaluzje charakteryzują się  bardzo dużą twardością, która zapewnia ich stabilność i zapobiega odkształcaniu, co ma miejsce w przypadku ich np. aluminiowych odpowiedników. 

Żaluzje poziome czy pionowe – verticale

Żaluzje drewniane możemy podzielić na dwa główne rodzaje – poziome i pionowe, zwane verticalami. Żaluzje poziome są zdecydowanie bardziej uniwersalne, gdyż pasują do okien o różnych wymiarach.

Pionowe żaluzje to propozycja skierowana głównie do posiadaczy dużych okien, występujących w obszernych salonach, biurowcach lub lokalach usługowych. Verticale, podobnie jak żaluzje poziome, idealnie chronią wnętrze zarówno przed światłem słonecznym, jak i niepożądanym widokiem – wystarczy obrócić pionowe lamele pod odpowiednim kątem, aby uzyskać potrzebną dozę prywatności. 

Żaluzje drewniane należą dziś do najpopularniejszych rozwiązań w zakresie przyciemniania i zasłaniania okien. Nadają pomieszczeniom przytulnego wyglądu, doskonale komponują się z innymi, drewnianymi elementami wystroju, przez co uchodzą za idealne rozwiązanie aranżacyjne.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Otwieracze do butelek reklamowe – dlaczego są użyteczne?

Previous article

Dermedik – idealne miejsce na wykonanie liposukcji kawitacyjnej w Krakowie

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply