Różne formy uzależnienia to w dzisiejszych czasach już stały element kondycji społeczeństw, niezależnie od szerokości geograficznej. Szeroki dostęp do urządzeń elektronicznych takich jak komputery, konsole gier oraz telefony i tablety gwarantuje szereg rozmaitych produkcji, które potrafią nas wciągnąć w swoją fabułę na wiele godzin. Niestety jednocześnie też występuje możliwość uzależnienia właśnie od gier komputerowych. Oczywiście mogą to być zwykłe darmowe polskie sloty albo nawet granie w szachy czy też w pasjansa. Są to jednak, jak wiemy oferty rozrywkowe niezbyt mocno absorbujące naszą uwagę. Poznaj tutaj czy kasyno vulkan vegas jest wypłacalne?

Zauważmy, że obecnie firmy produkujące gry posiadają ogromny kapitał, a projekty, które rywalizują, są bardzo często zbliżone, jeśli chodzi o ilość specjalistów zaangażowanych w pracę oraz fundusze, do produkcji hollywoodzkich. Nic więc dziwnego, że wciągnąć może się w taką rozrywkę każdy niezależnie od wieku, płci i pozycji społecznej.

Okazuje się też, że nie każdy będzie szukać pomocy u specjalistów, gdy już stwierdzi się taką dysfunkcję w umyśle gracza. Czasami powodem jest wstyd, a czasem takie osoby po prostu uważają, że nie mają problemów, bo w każdym momencie mogą przestać grać. Na szczęście jest dostęp do terapeutów, którzy mogą przyjść wówczas z pomocą.

Przyczyny popularności gier

Oczywiście, aby zrozumieć, dlaczego w ogóle uzależnienia są możliwe, trzeba sobie uświadomić, że wynika to z o wiele większej dostępności do gier komputerowych. Jeszcze kilkanaście lat temu nie każdego było stać na konsolę gier albo jakiś lepszy komputer. Teraz nie są to zbyt duże koszty, więc każdy potencjalny użytkownik może sobie pozwolić na korzystanie z takich technologii. Tendencja ta zresztą będzie jeszcze bardziej postępować, bo z roku na rok urządzenia są tańsze, a jednocześnie gier przybywa. Niestety równolegle do wzrostu dostępności zwiększa się również ilość przypadków nadużywania gier komputerowych i naturalnie uzależnienia.

Jak wygląda mechanizm uzależnienia?

Gdy analizujemy uzależnienie od gier komputerowych, to warto przypomnieć, że należy ono do grupy uzależnień behawioralnych. Mówiąc prościej, chodzi o przymusowe wykonywanie konkretnych czynności. Dzięki takiej rozrywce użytkownik ma dostęp do mnóstwa wrażeń i odczuwa przyjemność. Rosnąca ilość uzależnień nie byłaby możliwa, gdyby nie powstały właśnie pewne okoliczności, które sprzyjają występowaniu takiego mechanizmu. To na przykład:

  • Łatwość zaangażowania się – jeżeli chodzi o aktywności realizowane w rzeczywistości, trzeba włożyć trochę więcej wysiłku, aby uprawiać jakąś dyscyplinę sportu. Tak samo musimy bardziej się zaangażować, jeżeli chcemy zwiedzać nowe miejsca albo poznawać nowe osoby. W sferze wirtualnej wszystko mamy uproszczone. Wystarczy się zalogować do ulubionej gry.
  • Rzeczywistość wirtualna – w tej przestrzeni, co jest bardzo atrakcyjne dla wielu osób, normy społeczne, które występują w normalnym życiu, są często trochę inne albo w ogóle ich nie ma. W naszej codziennej egzystencji prawa natury oraz przepisy państwowe ustalają granice naszych zachowań. Świat wirtualny otwiera przed nami, więc całkiem nową perspektywę.

W obliczu takiej swobody działania mechanizm uzależnienia może się bardzo szybko uruchomić. Dla wielu osób taki świat po prostu jest bardziej atrakcyjny od rzeczywistego.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Jeśli chcemy skończyć z takim uzależnieniem, to najważniejsze tu będzie uświadomienie, że dysfunkcja taka w naszym przypadku występuje. Najważniejsze będzie skontaktowanie się z doświadczonym terapeutą. Może to być psycholog albo psychiatra, który dopasuje terapię do naszych indywidualnych potrzeb. Kluczowe będą w tej sytuacji szczere rozmowy, ale musimy też sobie uświadomić, że na pewno nie skończy się na jednej wizycie. Czasami są to przypadki na tyle skomplikowane, że uzależnieni muszą spędzić trochę czasu w ośrodku uzależnień.

Dodaj komentarz