Wysiłek fizyczny po dłuższej przerwie lub zbyt forsowny trening mogą doprowadzić do powstania tzw. zakwasów. To potoczna nazwa bólu mięśniowego, który pojawia się dzień lub dwa po wysiłku. Nazwa wzięła się od produktu beztlenowej pracy mięśni – mleczanów (kwas mlekowy).
Czym są zakwasy i skąd się biorą?
Potocznie uważa się, że w mięśniach podczas dużego wysiłku lub w okresie, gdy dana grupa mięśniowa nie jest często używana, w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy i to on jest przyczyną dolegliwości bólowych. Tymczasem uboczne produkty pracy mięśni w stanie niedostatecznego dotlenienia są usuwane dość szybko (do 2 godzin po wysiłku). Natomiast ból pojawia się dopiero 24-48 godzin po treningu. Zakwasy pojawiają się po treningu, ale także po dźwiganiu, noszeniu zakupów czy nawet po intensywnym śmiechu (zakwasy na brzuchu). Stąd bardziej dokładnym wyjaśnieniem tego zjawiska są po prostu mikrouszkodzenia włókien mięśniowych. Kiedy mięśnie zaczynają się po tych uszkodzeniach intensywnie regenerować, odczuwamy charakterystyczny ból. Doskwiera on szczególnie przy powtarzaniu podobnych, co w czasie treningu ruchów. Ten ból świadczy o tym, że mięsień się odtwarza, a co za tym idzie: rośnie oraz kształtuje się. Zakwasy są więc zjawiskiem korzystnym dla osób, chcących rozbudować masę mięśniową i kształtować sylwetkę.
Jak pozbyć się zakwasów?
Wśród najlepszych, domowych sposobów na zakwasy jest przede wszystkim ciepła kąpiel, która rozluźnia mięśnie, poprawia ukrwienie, a zatem przyspiesza regenerację i wzmaga odżywienie uszkodzonych włókien mięśniowych. Podobne działanie ma masaż oraz maści o działaniu przeciwbólowym i rozgrzewającym. Korzystny może być także seans w saunie czy hydromasaż (mniej bolesny niż manualny w przypadku zakwasów). Ważne jest również nawadnianie. Włókna kolagenowe w mięśniach, aby pracować prawidłowo i zachować elastyczność potrzebują wody. Stąd zarówno przed jak i w trakcie, ale przede wszystkim po treningu spożycie płynów jest bardzo istotne. Wspomagająco przy zakwasach działa spożywanie elektrolitów, a także magnezu, witaminy B6 oraz cynku.
Jak zapobiegać zakwasom?
Co zrobić, aby zakwasy nie wystąpiły? Samo występowanie zakwasów nie jest zjawiskiem niekorzystnym, ważne jednak, aby ból nie był zbyt silny i nie ograniczał nas w codziennym funkcjonowaniu. Dlatego najważniejsza jest rozgrzewka przed treningiem. Wysiłek mogą podjąć mięśnie już rozgrzane i ukrwione. Do tego istotne jest dostosowanie obciążenia – nie może być zbyt duże. Jego wielkość należy zwiększać bardzo stopniowo i z wyczuciem. Po treningu natomiast należy ciało rozciągać oraz masować lub rolować. Sprawdza się także naprzemienny ciepły i zimny prysznic, który usprawnia regenerację tkanek dzięki intensywnej pracy naczyń krwionośnych, które będą się rozszerzać i kurczyć na zmianę.
Comments